Banner Exchange
Home
Present-R.P.F.
Manifestations
Media-press
Info
E-mail
 

MANAGING COMMITTEE
- PRESIDENT
- VICE-PRESIDENT IN CHARGE OF ORGANIZATION
- FINANCIAL VICE-PRESIDENT
- VICE-PRESIDENT IN CHARGE OF EXPOSITIONS
- VICE-PRESIDENT IN CHARGE OF PR AND PRESS
RELATIONS
- GENERAL SECRETARY
- MEMBER












- CENSOR
Leonard PASCANU (Bucuresti)
Ioan CATANA
Marian JIANU
Alexandru BARTOC
Serban DRAGUSANU

Sergiu GABUREAC
Dan ANGHELESCU
Coriolan CHIRICHES
Ioan CONSTANTINESCU
Dumitru F. DUMITRU
Vasile FLORKIEVITZ
Sergiu GABUREAC
Victor IORDACHE
Vasile MARIAN
Calin MARINESCU
Adrian MIUTU
Gabriel NICOLAE
Viorel NICOLAU
Cezar VASILESCU
Gheorghe MOSANU

WORKSHOPS CLASSIFIED BY COMPARTMENTS
- ORGANIZATIONAL




- EXPOSITIONS



- FINANCIAL
- COMMITTEES, YOUTH

- PR
Ioan CATANA
Dumitru F. DUMITRU
Vasile FLORKIEVITZ
Viorel NICOLAU
Dan ANGHELESCU
Alexandru BARTOC
Victor IORDACHE
Ioan CONSTANTINESCU
Gabriel NICOLAE
Marian JIANU

Cezar VASILESCU
Serban DRAGUSANU
Sergiu GABUREAC

PRESIDENTS OF THE SPECIALISED PHILATELIC COMMITTEES
- MAXIMAPHILY
- THEMATIC PHILATELY
- TRADITIONAL PHILATELY
- Postal History
- AERO-PHILATELY
- ASTRO-PHILATELY
- POSTAL STATIONARY
- OPEN
- CARD-COLLECTING
- REVENUE STAMPS
- LITERATURE
- YOUTH
Ioan DANILIUC

Emanoil SAVOIU
Calin MARINESCU
Alexandru BARTOC
Stefan NICOLAU
Adrian MIUTU
Teodor MELNIC
Serban DRAGUSANU
Mihai COJOCARU
Marian JIANU
Cezar VASILESCU
THE PHILATELIC STUDY AND RESEARCH CIRCLE



EXPERTS’ COMMITTEE

Leonard PASCANU
ARBITRARY COMMISSION
Valentin BEREZOVSCHI (Craiova)
Nicolae BOTEZATU (Barlad)
Constantin BRANDUSE (Resita)
Gheorghe COTOLAN (Bucuresti)
Constantin DOBRE (Bucuresti)
Ionel GRIGORESCU (Calarasi)
Nicolae PASAN (Vrancea)
Cornel HAMAT (Timisoara)
Ion MARIN (Caracal)
Nicolae SALADE (Sibiu)
Mihai SEMENOV (Bacau)
Doru TALOS (Cluj)
Gheorghe CSERNI (Arad)

JURY MEMBERS, FIRST STEP (National expositions)

1. Dan Anghelescu
2. George Arghir
3. Alexandru Bartoc
4. Valentin Berezovschi
5. Gheorghe Cserni
6. Ioan Daniliuc
7. Vasile Doros
8. Mircea Dragoteanu
9. Dan Dumitrescu
10. Constantin Dumitru
11. Vasile Florkievitz
12. Mircea Gheorghe
13. Ioan Grumus
14. Gheorghe Holitscka
15. Petru Istrate
16. Tiron Martin
17. Constantin Milu
18. Adrian Miutu
19. Virgil Moroianu
20. Stefan Nicolau
21. Leonard Pascanu
22. Petru Pitea
23. Razvan Popescu
24. Vasile Popescu
25. George Popovici
26. Andrei Potcoava
27. Emanoil Savoiu
28. Mihai Semenov
29. Victor Surdu
30. Coloman Szabo
31. Ioan Sahinian
32. Nerva Tarnaveanu
33. Gheorghe Vaduva
34. Cezar Vasilescu
35. Dan Vintila
36. Vasile Marian


Bucuresti
Cluj-Napoca
Bucuresti
Craiova
Arad
Bucuresti
Bucuresti
Bacau
Cluj-Napoca
Cluj-Napoca
Bucuresti
Brasov
Bucuresti
Timisoara
Tg. Mures
Brasov
Timisoara
Ploiesti
Rm. Valcea
Constanta
Botosani
Bucuresti
Cluj-Napoca
Bucuresti
Bucuresti
Bucuresti
Craiova
Bucuresti
Bucuresti/Craiova
Bacau
Cluj-Napoca
Cluj-Napoca
Rm. Valcea
Tg. Mures
Filiasi
Bucuresti
Brasov
Bucuresti

Thematic
Thematic
Aero-Philately + Thematic
Traditional + Thematic
Traditional + Postal History
Maximaphily
Thematic
Thematic + Maximaphily
Postal History
Thematic
Thematic + Maximaphily
Thematic + Postal History
Thematic
Postal History
Traditional
Thematic + Maximaphily
Traditional + Postal History
Postal History
Postal Stationary
Thematic + Maximaphily
Astro-Philately
Traditional + Postal History
Thematic + Maximaphily
Thematic + Postal History
Traditional + Postal History
Thematic + Maximaphily
Thematic + Maximaphily
Traditional + Postal History
Traditional + Postal History
Maximaphily
Maximaphily
Thematic
Thematic
Postal History + Maximaphily
Postal History + Maximaphily
Thematic
Maximaphily
Thematic
By domains: Traditional (7)
Postal History (12)
Aero-Philately(1)
Astro-Philately (1)
Postal Stationary (1)
Thematic (19)
Maximaphily (13)

JURY MEMBERS, SECOND STEP (Inter – Districts expositions)
1. Alexandru Achimescu
2. Cornel Alexandrescu
3. Stefan Ardeleanu
4. Florin Bobescu
5. V. Boceanu
6. Constantin Branduse
7. Ioan Catana

8. Alexandru Cadariu
9. Mihai Ceuca
10. Coriolan Chiriches
11. Mihai Chiroiu
12. Gheorghe Chita
13. Mihai Cimpoi
14. Mihai Cornaci
15. Gheorghe Cotolan
16. Emil Craciun
17. Alexandru Csomos
18. Mircea Doman
19. Emil Gheorghita
20. Iosif Gherca
21. Cristian Grigorescu
22. Ionel Grigorescu
23. Victor Iordache
24. Adrian Matache
25. Teodor Melnic
26. Stefan Morvay
27. Mircea Muresan
28. Victor Pavalache
29. Nicolae Pitea
30. Gheorghe Pitigoi
31. Johann Platzner
32. Nicolae Salade
33. Mina Stratila
34. Dan Terzi
35. Ion Traistaru
36. Nelu Vasile
37. Paul Vasile
38. Stefan Vermesan

Bacau
Tg. Jiu
Slatina
Slatina
Cluj-Napoca
Resita
Bacau

Alba Iulia
Bacau
Botosani
Bucuresti
Campulung
Botosani
Botosani
Bucuresti
Sibiu
Cluj-Napoca
Bucuresti
Craiova
Brasov
Craiova
Calarasi
Brasov
Craiova
Bucuresti
Cluj-Napoca
Cluj-Napoca
Pitesti
Cluj-Napoca
Rm. Valcea
Tg. Jiu
Sibiu
Barlad
Galati
Craiova
Tg. Jiu
Resita
Bistrita
Postal History
Maximaphily
Maximaphily
Maximaphily
Thematic
Traditional
Postal History + Postal Stationary +
Maximaphily
Maximaphily
Postal Stationary
Maximaphily
Thematic
Thematic
Maximaphily
Maximaphily
Thematic
Maximaphily
Thematic
Maximaphily + Youth
Thematic
Thematic
Postal Stationary
Thematic
Aero-Philately
Maximaphily
Thematic
Thematic
Thematic
Thematic
Thematic
Maximaphily
Postal History
Maximaphily
Maximaphily
Thematic
Traditional
Maximaphily
Thematic
Maximaphily
By domains: Traditional (3)
Postal History (3)
Aero-Philately (1)
Postal Stationary (3)
Thematic (16)
Maximaphily (16)
Youth (1)
 
   
   
   
   
Home
Present-R.P.F.
Manifestations
Media-press
Info
E-mail